Darmowe zdjęcia do zastosowań komercyjnych pl en

Kolorowy zawrót głowy

Czas zmieniony. Zmierzch przychodzi coraz wcześniej kradnąc coraz więcej światła. Świat wokół staje się coraz bardziej smutny i ponury. Co zrobić, żeby stał się bardziej kolorowy? Nie... Nie musimy niczego pić ani łykać żadnych dziwnych substancji :) Wystarczy jedno (no, może dwa) raczej powszechnie dostępne w domu urządzenie i cała noc zabawy przed nami.

Żeby pobawić się w fotografowanie przedmiotów w kolorowym świetle nie potrzebujemy wcale profesjonalnego oświetlenia, filtrów i kolorowych folii. Wystarczy nam odrobina wyobraźni, ciemny pokój i sprzęt dostępny w każdym domu. Jaki? Monitor. Zwykły, najzwyklejszy monitor komputerowy (ewentualnie telewizor), do którego można podpiąć komputer.

Drugą rzeczą, której będziemy potrzebować jest coś, co zapewni nam efektowne odbicie światła - czarna, błyszcząca powierzchnia, na której postawimy lub położymy fotografowany przedmiot. I znowu, jeśli nie mamy akrylowej, czarnej płyty (koszt ca. 20 zł), nie ma tragedii. Zdjęcie, które było inspiracją do napisania tego tekstu powstało przy użyciu czarnego błyszczącego laptopa, a konkretnie wierzchniej jego strony. To rozwiązanie raczej nie sprawdzi się w fotografowaniu większych przedmiotów, ale i tak ograniczeni jesteśmy powierzchnią ekranu monitora. No dobrze. Ale skąd wziąć kolorowe światło? Do tego właśnie posłuży nam monitor.

Programy wyświetlane na monoitorze mają ikonki, paski adresowe itp. itd., które mogą odbijać się w błyszczącej powierzchni. Jak uzyskać czysty kolor?

Możliwości jest kilka. Proponuję następujące rozwiązanie. Uruchomić tester obrazu i wyświetlić jeden z kolorów podstawowych. Polecam Nokia Monitor Test. Stary dobry darmowy program, który bez problemu znajdziemy i ściągniemy z sieci. Ewentualnie można też stworzyć w programie graficznym plik o wymiarach ekranu, wypełnić go żądanym kolorem i wyświetlić w trybie pełnoekranowym. To drugie rozwiązanie daje nam większe możliwości manewru i dostęp do pełnej palety kolorów, jednak uwierzcie mi, trzy podstawowe barwy i biały wyświetlane przez tester ekranu wystarczą w zupełności.

Za oknem ciemno? No to zaczynamy. Gasimy w pokoju światło i włączamy tester ustawiając go na wyświetlanie białego. Dobrze jest ustawić monitor tak, by pochylić go nieco, żeby "patrzył" na fotografowany obiekt. Teraz przed monitorem kładziemy błyszcząca czarną płytę lub zamkniętego laptopa i ustawiamy balans bieli. Na płytce układamy fotografowany przedmiot, zmieniamy wyświetlany kolor na docelowy i do boju! Możliwości jest naprawdę wiele. Polecam zabawę ze szkłem wypełnionym wodą lub innym przeźroczystym płynem. Efekty są naprawdę interesujące.

AhG, 2011-11-06

Powrót do poprzedniej strony

FAQ | Kontakt | Mapa serwisu | Wsparcie serwisu